Minulé

PohárObjetí


Tento rok vytvořil novou bronzovou trofej pro GENERALI CEE Cup opět italský sochař Christian Loretti, a to na základě původní voskové předlohy. Trofej je inspirována výjimečným fotbalovým momentem, gólovou oslavou. Radostné objetí symbolicky spojuje všechy hráče v jednoho a přesně to se pohár snaží zosobnit. Lorettiho dílo kombinuje sílu a výjimečnost tohoto sportovního okamžiku, který je bezesporu jedním z těch nejsilnějších ve sportu vůbec.


Oslavné objetí je harmonickým a živelným momentem, ale také mužným zobrazením síly týmu. Přesně tyto vlastnosti Loretti zobrazil v poháru. Trofej má točitý tvar, který zosobňuje jednotlivé hráče prahnoucí po vítězství. Každá část se spirálově proplétá okolo poháru a společně s ostatními částmi míří důrazně k vrcholu tak jako celý tým za vítězstvím. Loretti také do poháru zapojil logo turnaje, zlatý míč, který je korunou celého poháru. Zlatý míč spojuje všechny jednotlivé části a je tak znakem společného vítězství.


Antonio G. Del Vecchio
Profil mistra Christiana Lorretiho


Narodil se roku 1977 v Italské Foggii a je absolventem Akademie výtvarných umění ve Foggii se specializací v oboru sochařství. Dále je profesorem materiálů, umělecké anatomie a techniky formování nových typů materiálů a sochařství. Je také kvalifikovaným učitelem v oboru výtvarného umění a učitelem na středních uměleckých školách. Už v mladém věku na národní umělecké scéně vyčníval s projekty určenými pro stálou expozici na veřejných prostranstvích v různých italských městech. Je ovlivněn italskými sochaři pozdního dvacátého století, hlavně "hmotnou kulturou" a především koncepcí finální práce v kovech jako je bronz a hliník. Inspiraci pro své výtvory čerpá především z přírody. Jeho snahou je vytvořit díla, která mohou být vystaveny v otevřených veřejných prostranstvích, a jsou přístupné a snadno čitelné pro každého.


Loretti se zúčastnil řady soutěží na výstavbu památníků pro veřejné prostory, a to jak s umístěním na čestných pozicích, tak jako jejich vítez. V roce roce 2004 vyhrál "zázrak" v Cuneo s prací "mýdlo" (která nyní stoji na prostranství v Piedmontu) a v roce 2008 vyhrál veřejnou soutěž na výstavbu komplexu soch věnovaných býku v obci Santo Stefano Ticino (Milán).


Zkušenosti s urban designem a dekoracemi významných veřejných zahrady umožnil Lorettimu pracovat s různými administrativami a podílet se na rozličných projektech na přestavbu monumentálních děl (městské fontány, panely v basreliéfech,restauraci pamětních děl). Dále se zúčastnil také skupinových děl rostoucího významu jako je kolektivní socha "Veranda Gaetano" v Gaetě (1999), kolektivní současné umění "Robertova Zahrada", která zahrnuje 4 bronzové sochy pro nadaci Paeno ve městě Cuneo (2012), soubor "Kultury ve srovnání" organizovaný nadací De Nittis ve sklepení zámku Barletta (2012) a výstava "Hliník mezi futurismem a modernitou, cesta v italském sochařství na pokraji zájmu", která se bude konat 9. června 2013 na festivalu "Forma na sochu" v Montevarchi (Arezzo). Tato událost bude zahrnovat historickou sekci s díly umělců jako Vangi Thayaht, Ram, Queen, Renato Di Bosso, Bruno Munari a další, a také sekci moderního umění s díly po roce 2000. V roce 2013 jedna z esejí obsažená v magazínu "Hypogenum 06" od kritika C. A. Strazzeeriho obsahuje toto:"Christiano Lorreti: od fenoménu k archetypu".


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Charitativní partner