‹ News feed

12.09.2015 09:00

Nejlepší momenty GCC 2015: Jak se Sparta prostřílela k titulu

V novém díle pravidelné rubriky, která mapuje nejlepší momenty letošního ročníku, se podíváme na útočnou hru týmu AC Sparta Praha, tedy vítěze turnaje. Tým z Letné své soupeře válcoval otevřeným fotbalem, který přinesl v zápasech Sparty mnoho branek a divákům předváděl parádní fotbal.

AC Sparta Praha vstupovala do turnaje jako velký favorit, vždyť ročník 97 je jeden z nejsilnějších, který v mládežnických kategoriích Sparty kdy byl. Dokonce může konkurovat slavnému ročníku 92, v kterém zářili i současní reprezentanti Kadeřábek (Hoffenheim) nebo Krejčí (Sparta).

Své přednosti tým trenéra Davida Holoubka ukázal už v prvním zápase, kdy převálcoval soupeře z daleké Austrálie Olympic FC v poměru 6:0. Čtyřmi góly se zaskvěl útočník reprezentační devatenáctky Daniel Turyna a rázem se stal žhavým adeptem na titul krále střelců.

V důležitém utkání o postup do semifinále si Sparta jasně poradila s chorvatským Hajdukem Split 4:0 a se skórem 10:0 v pohodě dokráčela do semifinále. Hvězdou utkání se stal kapitán rudých Matěj Pulkrab, který vstřelil hattrick.

V semifinále čekal na Spartu nepříjemný soupeř. FK Sarajevo se ve skupinové části prezentovalo podobným fotbalem jako mladí Sparťané.  Například Wislu Krakow rozstřílel tým z Bosny a Hercegoviny 7:3, ale k tomu se ještě v naší rubrice vrátíme v jednom z dalších dílů.

Každopádně se diváci měli na co těšit a prognózy se vyplnily do puntíku. Úchvatný průběh zápasu přinesl skóre 4:4. Utkání nabídlo také souboj prozatímních nejlepších střelců.  Daniel Turyna se v utkání neprosadil, zatímco Matěj Pulkrab a Hamza Čatakovič rozvlnili síť hned dvakrát. Skvělé utkání musely rozhodnout penalty, ve kterých byla jasně úspěšnější Sparta a postoupila do Velkého finále GENERALI CEE Cup 2015.

Až brazilské Fluminense zastavilo gólostroj borců v rudém.  První poločas byl v režii jihoamerického týmu, které se dostalo do vedení 1:0. Navíc ke konci prvního poločasu dostal Eichler červenou kartu a se Spartou to vypadalo zle. Do druhé půle vstoupili hráči Sparty před zaplněnou tribunou Žižkovského stadionu s velkou aktivitou a přišlo vyrovnání. Jak už víme, finále musely rozhodnout penalty a z titulu se nakonec radovala Sparta.

Nejlepším hráčem turnaje se stal Matěj Pulkrab, který jako kapitán dotáhl Spartu až k titulu. K výborným výkonům přidal pět branek a zcela po právu bral cenu Puma Best Player. Dalším tahounem byl Daniel Turyna, který v prvním utkání vstřelil 4 branky, ale podílel se například i na vyrovnávací brance ve finále. Důležitou součástí týmu byl brankář Jan Čtvrtečka, který se stal penaltovým mágem turnaje a mužem okamžiku, když dostatečně vykolejil posledního střelce brazilského Fluminense a mohl se radovat společně s týmem z trofeje GENERALI CEE Cup.