‹ News feed

30.07.2018 11:00

Ranking Games: Sparta díky gólu Bláhy porazila Everton a na turnaji skončí pátá

Poslední dva vítězové CEE Cupu, pražská Sparta a anglický Everton, se utkali v přímém souboji o celkové páté místo na turnaji.

Oba celky začaly zápas opatrně a hra se odehrávala především ve středu pole. Pokusy vyslat spoluhráče do šance končily neúspěchem.

První větší příležitost diváci viděli v 9. minutě, kdy se na branku Sparty řítil loňský nejlepší střelec turnaje Ellis Simms, ale místo zakončení nakonec zvolil centr, ale jeho adresát Max Thompson v dobré pozici přestřelil.

Na další šanci se čekalo do 26. minuty, kdy se prodral středem sparťanské defenzivy Pedro Neves, ale zblízka netrefil bránu. Vzápětí se poprvé dostali ke slovu sparťané, ale Adam Gabriel z téměř identické pozice zakončil příliš slabě a gólman Jack Barrett tudíž neměl moc nejmenší potíže.

Do konce prvního poločasu už se oba týmy dostávaly spíše jen do náznaků šancí, ale útočné snažení vždy překazil chytrý obranný zákrok nebo blok. První poločas tak skončil bez branek.

Hned po přestávce dostal Everton výhodu rohového kopu, který však sparťané bez problémů odvrátili a z protiútoku založili první gólovou akci zápasu. Ondřej Hapal krásnou přihrávkou za obranu našel útočníka Václava Bláhu, který si položil Barretta a s pomocí obou tyčí otevřel gólový účet zápasu – 1:0 pro Spartu.

O osm minut později zahrozil opět Bláha. Sparta kopala roh, míč se ve skrumáži dostal k sparťanskému útočníkovi, ale jeho pokus zneškodnil tygřím skokem Barrett.

Skvělou příležitost na vyrovnání měli Angličané v 63. minutě, kdy na pravé straně zakouzlil s míčem Pedro Neves. Jeho centr do vápna však jen o vlásek minul střídající Kieran Phillips.

Další příležitost Evertonu na sebe nenechala dlouho čekat. V 66. minutě David Šnajdr fauloval třicet metrů od branky Sparty pronikajícího Bobbyho Carrolla. Z následného přímého kopu nebezpečně střílel Tom Warren, ale jeho ránu mířící do pravé šibenice vyškrábl Janáček.

Místo kýženého vyrovnání tak o tři minuty později opět zahrozila Sparta, když neúnavný Bláha nedokázal zužitkovat prudký centr z pravé strany a špičkou kopačky poslal míč pouze do zázemí.

Pět minut před koncem utkání měl Everton další šanci vyrovnat, ale Kieran Phillips z velkého úhlu netrefil bránu.

V 79. minutě se z protiútoku dostal ke střele zpoza vápna Patrák, ale utaženou ránou trefil pouze levou tyč. Angličané tak pořád měli šanci poslat zápas do penalt. V nastavení Max Thompson dostal na zem Janáčka, ale následně nedokázal míč zasunout do odkryté brány.

Sparta tak přežila závěrečný tlak Evertonu bez úhony a na turnaji končí po výhře 1:0 pátá. Oproti tomu Angličané nedokázali navázat na svůj loňský triumf a musí se spokojit se šestým místem.