‹ News feed

29.01.2018 14:00

Ellis Simms: šestigólový zabiják

Šest bylo magické číslo pro Everton v celém průběhu CEE Cupu. Šesti góly angličtí mladíci rozhodli o postupu ze skupiny proti Győri. Šesti góly poslali domů v semifinále bosenské Sarajevo. Šestku nosí na zádech nejlepší hráč turnaje Anthony Gordon. A šest gólů nasázel do sítí soupeřů šestnáctiletý rodák z Oldhamu Ellis Simms.

Michael Durčák
Hodnocení hráčů podle CEE Cup Koordinátora skautů Daniele di Napoli pomocí softwaru LFScouting

CEE Cup byl pro Simmse prvním větším turnajem v dresu The Toffies. V červenci do liverpoolského klubu přestoupil z konkurenčního Manchesteru City a měl tak první pořádnou možnost předvést se novým fanouškům.

První zápas se Simmsovi a celému Evertonu nepovedl. Proti makedonskému FC Akademija Pandev byli Angličané sice jasnými favority, ale přes řadu šancí nakonec vyválčili pouze bod za bezbrankovou remízu. Simms se na hřiště podíval až jako střídající hráč na začátku druhého poločasu, ale na hřišti nic zázračného nepředvedl a kýžený gól nedal.

Ve druhém zápase ve skupině proti Győri však splatil kouči Paulu Bennettovi veškerou důvěru, kterou v něj vložil a o postupu ze skupiny rozhodl za necelou hodinu hattrickem. Simmsovi sice práci se střílením gólů výrazně usnadnil gólman Maďarů, který mu na nohu vyrazil prudký centr před Simmsovým prvním gólem, a jeho spoluhráči, kteří Simmse poslali špatnou přihrávkou do samostatného úniku, z něhož dokonal svůj hattrick, ale to nic nemění na tom, že Angličan dokázal ve zlomovém zápase pro svůj tým čich na góly a chladnokrevnost před brankou soupeře.

V semifinále proti Sarajevu však Simmse, který pomohl Bosňáky sestřelit dvěma góly, zastínil svým výkonem všudypřítomný nejlepší hráč turnaje Gordon, ale útočník v zápase dokázal opět svoji rozvahu, když v první půli dokázal po chybě soupeřových obránců chladnokrevně přelobovat vyběhnutého gólmana Musemice. Druhý gól vstřelil právě po asistenci Gordona.

V anglickém finále proti Burnley se Simms také gólově prosadil, když ve 12. minutě zvyšoval na 2:0 pro liverpoolský tým po krásné přihrávce středem hřiště. Ve finále v Ďolíčku Simmse sice gólově předčil střelec dvou gólů Warren, ale hrotový útočník Evertonu prokázal, že kromě střílení gólů dokáže být proti fyzicky stejně zdatným krajanům platný i v defenzivní činnosti, kdy vyhrál hned několik klíčových vzdušných soubojů.

Ve všech zápasech na turnaji dokázal mladý útočník Evertonu vrozený čich na góly spojený se schopností střílet ze všech pozic. Ačkoliv je Simms pravák, dokáže vystřelit i levou nohou. Není také pouze statickým útočníkem stojícím u vápna soupeře, ale uchovává si přehled o hře, díky kterému často vypomáhá svým spoluhráčům vzadu, kterým může nabídnout kvalitní hru hlavou. Zdobí ho již zmíněná chladnokrevnost před brankou soupeře.

Dobrou formu z CEE Cupu si však Simms do aktuálního ročníku U18 Premier League nepřenesl. Everton sice je po 12 odehraných zápasech 4. v severní divizi se ziskem 23 bodů, ale mladý útočník pouze paběrkuje. V sedmi startech si připsal pouhých 275 minut a jedinou asistenci. Nezbývá mu však než doufat, že najde ztracenou formu z léta a stane se pro Everton opět nepostradatelnou ofenzivní silou.