‹ News feed

26.07.2017 20:30

Everton vyhrál GENERALI CEE Cup. Ve finále porazil Burnley

Burnley FC – Everton FC 1:3 (0:2)

Anglický Everton ovládl sedmý ročník mezinárodního turnaje pro hráče do 19 let. Ve finále v Dolíčku porazil v ryze anglickém finále Burnley 3:1. V zápase, který zahájila čestným výkopem britská ambasadorka Jan Thompsonová, byli lepší hráči z Liverpoolu a zaslouženě vyhráli nejen Velké finále, ale i celý turnaj.

První, kdo gólově zahrozil, byl Everton, ale rozhodčí hráčům v tmavě modré odpískal útočný faul. Burnley dalo o sobě vědět poprvé v 15. minutě, když tvrdou střelu z dvaceti metrů zkusil Samms, ale Hansen si nadvakrát s jeho ránou poradil. O chvíli později zničehonic udeřil Everton. Ouzounidis nakopl míč někde od půlící čáry až do soupeřovi šestnáctky, kde hlavičkový souboj vyhrál Simms pro Warrean, který neměl problém poslat míč po zemi ke vzdálenější tyči. O minutu později slavili hráči liverpoolského klubu znovu. Dlouhý pas středem hřiště dostal Simms, který suverénně poslal míč mimo dosah Bruce. „Karamelky“ vedení spolehlivě drželi, byly lepší na balónu a soupeře k ničemu nepouštěli. Burnley alespoň zahrozilo po půl hodině hry. Míč ze standardky padal na hlavu Youngera, který ho ale netrefil a spoluhráč stojící za ním hlavičkoval pouze do zámezí. Everton málem zvýšil na tříbrankový rozdíl v 39. minutě. Po chytře rozehraném rohu vběhl s míčem do šestnáctky Gordon, ale jeho střela skončila na břevně. Následující dorážky Simmse i jeho spoluhráčů ale obrana Burnley dokázala odvrátit. Do kabin tak odcházeli jeho hráči pouze s dvougólovou ztrátou.

Šest minut po přestávce se připomněli hráči Burnley tvrdou střelou Mupariwa, ale Defreitas-Hansen ji schoval do rukavic. O tři minuty později hlavičkoval v malém vápně Zuk, ale místo střely hledal nepřesně další spoluhráče. Hru ovládl boj o střed hřiště, houževnatý a bojovný fotbal ale šance dlouho nepřinášel. Skóre se měnilo až čtvrt hodiny před koncem. Standardní situace v podání hráčů Burnley se odrazila od ruky jednoho z evertonských obránců přímo k Fowlerovi. Hráč, kterému měl zafašovanou hlavu kvůli předchozímu tvrdému střetu, neměl problém poslat míč ze dvou metrů přímo do sítě. Byla to mimochodem první branka v síti Evrtonu během celého turnaje. Jenže naděje Burnley na vyrovnání pohasla téměř v zápětí. Za necelé dvě minuty totiž vystihl Gordon špatnou přihrávku soupeřovy obrany, který s přehledem předložil míč Warrenovi. Proti jeho tečované střele neměl Bruce žádnou šanci zasáhnout. I přes zjevnou snahu se zápasem něco udělat, se mladíci Burnley k žádné další příležitosti ještě utkání zdramatizovat nedostali.

Týdenní maraton zápasů největšího turnaje hráčů do 19 let ve střední Evropě patřil mladíkům z Liverpoolu, kteří celý turnaj opanovali s úctyhodným skóre 15:1. Agenty i diváky v hledišti zaujal jejich šestigólový střelec Ellis Simms, skvělý tvůrce hry Anthony Gordon, ale i obrana, která ve čtyřech zápasech inkasovala pouze jednu branku. Ostatní týmy budou mít šanci příští rok.